Japonská spoločnosť kúpi od RWE a E.ON projekt jadrových elektrární v Británii

Verzia pre tlačSend by emailPDF verzia

Japonská spoločnosť Hitachi kúpi od nemeckých energetických koncernov RWE a E.ON britský projekt výstavby až šiestich jadrových elektrární Horizon. Oznámenie o dohode v hodnote 696 miliónov libier ukončuje mesiace neistoty okolo projektu, ktorý má v nasledujúcom desaťročí nahradiť dosluhujúce jadrové zdroje v Británii. RWE a E.ON založili spoločný podnik Horizon Nuclear Power ku koncu roku 2009. Po minuloročnej marcovej havárii na japonskej elektrárni Fukušima a rozhodnutí nemeckej vlády uzavrieť všetky jadrové elektrárne sa však nemecké firmy rozhodli jadrovú energetiku opustiť. Opačnú stratégiu zvolili japonskí výrobcovia jadrových zariadení Hitachi a Toshiba, ktoré odchod Japonska od jadra motivoval k expanzii v zahraničí.

„Je to dlhodobé a mnohomiliardové vyjadrenie dôvery v Britániu, ktoré prispeje k zabezpečeniu životne dôležitej novej infraštruktúry pre energetické zabezpečenie našej ekonomiky,“ uviedol o dohode Hitachi a nemeckých firiem britský premiér David Cameron. Hitachi uviedla, že by chcela mať prvú elektráreň v rámci projektu v prevádzke do polovice nasledujúceho desaťročia. Podľa pozorovateľov však bude splnenie tohto cieľa komplikované. Britská vláda počíta s tým, že projekt Horizon bude zahŕňať až šesť elektrární, ktoré budú schopné zabezpečiť elektrinu 14 miliónom domácnostiam na 60 rokov. Aj tak ale bude Británia medzitým zrejme zápasiť s veľmi napätými dodávkami elektriny. „Do roku 2023 bude musieť Británia uzavrieť všetky svoje jadrové elektrárne až na jednu, čo znamená výpadok až 18 % súčasných dodávok,“ povedal agentúre Reuters Omar Abbosh z konzultačnej spoločnosti Accentrue.

Hitachi sa momentálne bude usilovať o získanie partnera, ktorý bude nové elektrárne po ich vybudovaní prevádzkovať. Doteraz podpísala predbežné dohody o spolupráci na výstavbe s britskými firmami Babcock International a Rolls-Royce. Hitachi je najväčším výrobcom v odvetví elektrického strojárenstva v Japonsku. Jej jadrová divízia, ktorá vyrába reaktory, tlakové nádoby reaktorov, ovládacie prístroje a ďalšie zariadenia, sa podieľa na celkových tržbách spoločnosti asi pätinou, uviedla agentúra AP. ČTK, energia

Zdroj: 

Energia.sk

Autor: 

Energia.sk

Datum: 

štvrtok, 1. november 2012