ČEZ-u sa v zahraničí darí, stráca iba v Albánsku

Verzia pre tlačSend by emailPDF verzia

PRAHA 31. októbra (SITA, MEDIAFAX) - Vo väčšine krajín, keď pôsobí česká energetická skupina ČEZ, sa jej darí udržiavať plánovanú návratnosť, či byť dokonca nad ňou. Výnimkou je iba Albánsko, kde má ČEZ veľké problémy s tamojším podnikateľským prostredím a zvažuje odchod, uviedol v stredu riaditeľ divízie distribúcie a zahraničia Tomáš Pleskač.

 Naše  zahraničné investície významne prispievajú k dobrým výsledkom skupiny ČEZ. Na dividendách sme vyplatili 8,8 mld. CZK a ďalších 1,3 mld. plánujeme realizovať do konca roka, uviedol Pleskač. Dobré výsledky zahraničných akvizícií ČEZ už spoločnosti vrátili 71 % vložených investícií.
 Medzi najvýznamnejšie udalosti tohto roku patrí podľa vedenie ČEZ začatie prevádzky ďalších vodných elektrární v Turecku, kde tiež pokračuje výstavba paroplynovej elektrárne. Turecko je tak jednou z krajín, kde sa skupine darí pôsobiť nad plánovanou návratnosťou.
 Podobne je na tom ČEZ aj v Rumunsku, kde skupina dokončuje výstavbu najväčšieho pevninského veterného parku v Európe, ktorého plných 600 MW by sa malo pripojiť k tamojšej sieti do konca tohto roka. Aj v Rumunsku ČEZ rekonštruuje vodné elektrárne.
 Plánovanú návratnosť spoločnosť naďalej dosahuje aj v Bulharsku, kde uvádza do prevádzky fotovoltaickú elektráreň Orešec. Pozitívnu rolu tam zohráva aj zmena tamojších tarifných cien. Plánovanú návratnosť skupina rovnako dosahuje aj v Poľsku a či Maďarsku.
 Krajina, kde sa podľa ČEZ-u nedarí dobre plniť stanovené plány a dosahovať plánovanú návratnosť, je Albánsko. Zástupcovia spoločnosti to pripisujú nestabilnému podnikateľskému prostrediu a tiež veľmi zlému prístupu tamojších úradov.
 Albánsky regulátor tu napríklad v reakcii na sucho, ktoré významne ovplyvňuje tamojšiu energetiku, keďže krajina je závislá na vodných elektrárňach, rozhodol na začiatku roka o navýšení taríf na nákup elektriny pre rok 2012 od štátneho monopolného výrobcu o 91 % a pokúsil sa tak dopady sucha preniesť práve na ČEZ ako zahraničného investora. Podľa vedenia ČEZ tiež albánska strana nespláca svoje pohľadávky a tamojšia dcérska spoločnosť tak následne nedokáže plniť vlastné záväzky.  
 ČEZ tak v septembri rozhodol o zastavení akéhokoľvek financovania tamojšej dcérskej spoločnosti a usiluje sa o dosiahnutie kompromisu s miestnymi úradmi. Situácia je však napätá a otvorená je aj možnosť úplného odchodu skupiny z krajiny.
 Na včerajšom rokovaní s albánskym premiérom Salim Berišom sme sa dohodli, že začneme rokovania o spôsobe riešenia vzniknutej situácie, vrátane možného odchodu, uviedol Pleskač. Ďalšia možnosť je predaj tamojších akvizícií tretej osobe, či nepriateľský odchod ktorý by vyústil do arbitráže.
 Investície do zahraničia predstavujú asi pätinu z celkového množstva investícií skupiny ČEZ.
(1 EUR = 25,064 CZK)

Zdroj: 

SITA, MEDIAFAX

Autor: 

ku;dn

Datum: 

streda, 31. október 2012